Forum Obywatelskie

Lista Obywateli

Archiwum Rządowe

Pliki do
pobrania

V Korpus Inwazyjny

Linia
Czasu

Pytania i odpowiedzi

Kanał
RSS

 
LOGOWANIE
login:
hasło:
rejestracja
WIELKAPEDIA
WOJSKOWA KOMENDA UZUPEŁNIEŃ
POLSKA MARYNARKA GWIEZDNA
 
WARTO ZOBACZYĆ
OSO 2057 Kampinos
OSO 2058 Kampinos
OSO 2059 Kampinos
OSO 2061 Kampinos
OSO 2062 Wa-wa
Archiwa WRP

 
SMUTNA STATYSTYKA

Serwis przegląda:
0 obywateli
55 gości
 
FORMALNOŚCI

Kanał RSS
Nasze bannery
Szanowna Redakcja
Kontakt
Copyright
Materiały dla prasy
FAQ
Polityka prywatności
Napisz artykuł!
 
TECHNIKALIA

Serwis został zoptymalizowany dla rozdzielczości 6144x4096 oraz niższych:
do 1920x1080 stosowanych w zegarkach ręcznych i motopompach drugiej klasy
 
 

 

 

 

 

 

Forum Obywatelskie

Forum zawiera 3085 wypowiedzi w 13 tematach.

 
Aby uczestniczyć w dyskusji na Forum, musisz się zalogować | Poradnik Forumowicza

Temat: Madagaskar Reality Show << Wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11[ 12 ]
16.10.2069, 12:14 |


Ambrose
Ale przecież Stalin, Hitler, Mao Zhedong, itd., itp., byli dyktatorami. Większość z nich sprawowała władzę niemal absolutną. Ideologie na jakich rzekomo oparte były ich państwa (nazizm, komunizm, itd., itp.) niewiele miały wspólnego z codziennością szarych obywateli. Warto natomiast zauważyć, że jak wszyscy skupiający ogromną władzę, osobnicy ci mieli obsesję na punkcie własnego bezpieczeństwa, knowań, spisków i zdrad - stąd tyle czystek, w których chyba największym "ekspertem" był Stalin. Teoretycy, z którymi kojarzycie mi się poprzez wasze b. ciekawe dyskusje, byli wykorzystywani do tworzenia ram ideologicznych, programu, ale zauważcie, że niemal zawsze teoria rozjeżdżała się z praktyką - wiele z postulowanych zasad czy reguł na ogół nie dotyczyło awangardy, która miała specjalne przyzwolenia oraz przywileje. W rezultacie utopie pozamieniały się w piekła na ziemi (wg mnie trudno jest porównywać kto miał gorzej - obywatele ZSRR, obywatele III Rzeszy czy obywatele ChRL; wszyscy byli prześladowani przy najmniejszych podejrzeniach o niesprzyjanie reżimowi, a wielu, wielu trafiło do łagrów, obozów, itd., z przypadku, z "polecenia" (donosy), żeby wypełnić normy).

O tym dlaczego wielkie ideologie prowadzą na ogół do kręgów piekielnych ciekawie pisze John Gray w swojej książce "Czarna msza: Apokaliptyczna religia i śmierć utopii". A pozostają przy literaturze, to polecam powieści, które b. ciekawie ukazują żywot wiedziony w krajach typu ZSRR, III Rzesza czy ChRL.


O, zgwałcić Naturę, zgwałcić Los, siebie zgwałcić i zgwałcić Boga Najwyższego!
16.10.2069, 12:14 |


Ambrose
W kwestii ZSRR polecam szczególnie takie dzieła jak: "Drzazga: Opowieść o Niej i o Niej" Władimira Zazubrina, "Sprawa Tułajewa" Victora Serge'a czy "Patrioci" Sany Krasikov - bardzo ciekawie ukazano w nich, jaki terror panował w sowieckiej Rosji ze szczególnym uwzględnieniem lat 30-tych XX wieku.

Na temat III Rzeszy, zarówno o latach 30-tych, 40-tych, ale i 20-tych bardzo interesujące pisze Hans Fallada. Na uwagę zasługują: "Co dalej, szary człowieku?", "Każdy umiera w samotności" czy "W moim obcym kraju. Dziennik więzienny 1944". Fallada bardzo ciekawie pokazuje jakie warunki społeczno-ekonomiczne doprowadziły do tego, że partia głosząca narodowy socjalizm cieszyła się wśród Niemców taką popularnością. Warto sięgnąć też po Klausa Manna i jego "Mefisto", by dowiedzieć się jak wyglądał flirt światka artystycznego z nazistami.

Co do ChRL to b. ciekawie o rzeczywistości obozowej pisze Zhang Xianliang (ofiara przymusowej reedukacji poprzez pracę). Polecam zarówno "Zielonodrzew” jak i "Zupę z trawy". Oprócz warunków panujących w obozach sporo miejsca poświęcono okolicznościom, w jakich poszczególni osobnicy byli uznawani za niepożądanych przez aparat państwowy. Jako dopełnienie można jeszcze przeczytać "Kobiety w kąpieli" Tie Ning, która przedstawia smutną i trudną egzystencję tych, którzy pozostali poza ogrodzeniem – dzieci, kobiet, starców.


O, zgwałcić Naturę, zgwałcić Los, siebie zgwałcić i zgwałcić Boga Najwyższego!
21.10.2069, 16:38 |


Macer

Ambrose:
Ale przecież Stalin, Hitler, Mao Zhedong, itd., itp., byli dyktatorami. Większość z nich sprawowała władzę niemal absolutną. Ideologie na jakich rzekomo oparte były ich państwa (nazizm, komunizm, itd., itp.) niewiele miały wspólnego z codziennością szarych obywateli.


Tu idzie o to, żeby pokazać, że każda próba wprowadzenia ideologii socjalistycznej, tego raju na ziemi, w dowolnej formie i w dowolnym wariancie kończy się tragicznie.


„Prawda już została ustalona, żadne fakty jej nie zmienią”

Temat: Madagaskar Reality Show << Wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11[ 12 ]
Forum | Forum zawiera 3085 wypowiedzi w 13 tematach.

Obecni:(c) 2052-2070 www.wielkarzeczpospolita.net